Strona główna » Wiadomości

Wiadomości Senior.pl

 • Problem niedożywienia w polskich szpitalach [Fot. chinnarach - Fotolia.com]

  2018-06-23

  Problem niedożywienia w polskich szpitalach

  Co najmniej 30 proc. pacjentów w polskich szpitalach jest niedożywionych. Aby prawidłowo zdiagnozować pacjenta wymagane jest przeprowadzenie oceny stanu odżywienia oraz wypełnienie odpowiednich dokumentów takich jak skala NRS, która ocenia ryzyko wystąpienia niedożywienia. Jak pokazuje najnowszy raport „Ocena terapii żywieniowej w polskich szpitalach” Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu prawie 60 proc. pacjentów badanych skalą NRS nie otrzymało zalecanego żywienia.

  Senior.pl » Zdrowie

 • Nie żyje Olga Krzyżanowska [Olga Krzyżanowska, fot. Artur Andrzej, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons]

  2018-06-22

  Nie żyje Olga Krzyżanowska

  W wieku 89 lat zmarła profesor Olga Krzyżanowska, polska polityk, działaczka społeczna, lekarka, posłanka i senator polskiego Parlamentu, wicemarszałek Sejmu X i II kadencji.

  Senior.pl » Ludzie

 • HCV: większość zakażonych nie jest tego świadoma [Fot. jarun011 - Fotolia.com]

  2018-06-22

  HCV: większość zakażonych nie jest tego świadoma

  Według ekspertów na całym świecie na WZW typu choruje 325 mln osób. Szacuje się, że w Polsce może być około 165 tys. osób żyjących z WZW typu C i 500 tys., które noszą w sobie wirusa wywołującego WZW B. Obecnie najpoważniejszym problemem jest to, że 80% osób nie wie o swoim zakażeniu. Dlatego w tym roku organizacje pacjentów w Polsce wraz z ekspertami apelują, byśmy odnaleźli zaginione miliony osób, które nieświadomie rozprzestrzeniają wirusy.

  Senior.pl » Choroby

 • Jak i dlaczego eliminować tłuszcze trans w diecie? [Fot. Evgeniya - Fotolia.com]

  2018-06-22

  Jak i dlaczego eliminować tłuszcze trans w diecie?

  Tłuszcze trans w ostatnim czasie zyskały złą sławę. Nic dziwnego, bo należy ich unikać ze względów zdrowotnych. Skąd jednak wiedzieć, jaka żywność je zawiera lub jak je ograniczać w diecie, gdzie znaleźć pomocne informacje – na te dylematy odpowiada dr Agnieszką Jarosz z Instytutu Żywienia i Żywności.

  Senior.pl » Zdrowie

 • Wakacje: gotówka i karty za granicą [Fot. stadtratte - Fotolia.com]

  2018-06-22

  Wakacje: gotówka i karty za granicą

  Na zagraniczny wyjazd najbezpieczniej zabrać gotówkę i karty płatnicze. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej umieścić je w hotelowym sejfie lub depozycie. Jednak przede wszystkim, zanim wyjedziemy, powinniśmy zapoznać się ze zwyczajami płatniczymi w danym kraju.

  Senior.pl » Wakacje

 • Probiotyki? Tak, ale jakie? [Fot. Anatomy Insider - Fotolia.com]

  2018-06-22

  Probiotyki? Tak, ale jakie?

  Czy wszystkie probiotyki są skuteczne? Dlaczego należy zwracać uwagę na skład preparatu? Co to znaczy, że działanie probiotyków jest szczepozależne? Kiedy warto je stosować?

  Senior.pl » Zdrowie

 • Seniorzy: szczepienia przeciw grypie będą w połowie refundowane [Fot. REDPIXEL - Fotolia.com]

  2018-06-22

  Seniorzy: szczepienia przeciw grypie będą w połowie refundowane

  22 czerwca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło projekt nowego obwieszczenia refundacyjnego. Jest ono korzystne dla osób po 65 roku życia, które uzyskają dostęp do szczepień przeciw grypie z 50% odpłatnością. Środowisko medyczne z niecierpliwością czekało na te zmiany. Osoby starsze należą do jednej z grup ryzyka, które ze względu na możliwość wystąpienia groźnych powikłań powinny poddawać się corocznym szczepieniom, jednak mimo to poziom wyszczepialności w Polsce nadal jest na niskim poziomie i w zeszłym sezonie wyniósł zaledwie 3,7%.

  Senior.pl » Zdrowie

 • Rak wrócił... Jak o tym rozmawiać z chorą? [Fot. Ivan - Fotolia.com]

  2018-06-22

  Rak wrócił... Jak o tym rozmawiać z chorą?

  „Będzie dobrze”, „dasz radę” – czy takie wsparcie rzeczywiście trafia do osób, które zmagają się z nawrotem raka? Potrzebujemy komunikacji wprost oraz zwykłej obecności – mówią Amazonki i psychoonkolodzy.

  Senior.pl » Choroby

 • Zioła w służbie zdrowiu: pokrzywa zwyczajna na zapalenie stawów i przerost prostaty [Fot. pusteflower9024 - Fotolia.com]

  2018-06-22

  Zioła w służbie zdrowiu: pokrzywa zwyczajna na zapalenie stawów i przerost prostaty

  Pokrzywa od starożytności jest wykorzystywana medycznie. Zielarze polecają ją szczególnie na choroby stawów i przerost prostaty.

  Senior.pl » Zdrowie

 • Pierogi z czterech stron świata [Fot. Tsurukame - Fotolia.com]

  2018-06-22

  Pierogi z czterech stron świata

  Z mięsem, szpinakiem, czy ruskie. Okraszone masełkiem, skwarkami lub polane śmietaną. Trudno zliczyć rodzaje i sposoby podawania pierogów. Choć wydawać się mogą daniem na wskroś polskim, w istocie są obecne od wieków w wielu kulturach. Odważmy się i odkryjmy smaki pierogów z różnych stron świata.

  Senior.pl » Styl życia

 • Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

WIADOMOŚCI RSS

Artykuły promowane

REKLAMA

Szukaj w artykułach

Najpopularniejsze artykuły

Ostatnio komentowane

Popularne tematy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X