Od dawna wiadomo, że dwujęzyczność ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze osób starszych. Badania pokazują, że pomaga opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera nawet o pięć lat w porównaniu z osobami posługującymi się jednym językiem. To jeden z kilku czynników stylu życia, które mogą przyczyniać się do odporności mózgu w miarę starzenia się.
Osoby na diecie obfitującej w wysoko przetworzoną żywność, taką jak napoje gazowane, chipsy i ciastka, mogą mieć wyższe ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią i myśleniem oraz udaru mózgu niż ludzi ograniczający ilość takich produktów w swoim jadłospisie, mówią eksperci z Amerykańskiej Akademii Neurologii.
Odkryto istotną rolę, jaką mikrobiota jelitowa odgrywa w regulacji reakcji na stres poprzez interakcję z rytmem dobowym organizmu.
Niewielkie ilości aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie pod górę lub wchodzenie po schodach, mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi.
Cukrzyca typu 2 i stan przedcukrzycowy są związane z przyspieszonym starzeniem się mózgu, ostrzegają eksperci z Karolinska Institutet w Szwecji. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można temu przeciwdziałać poprzez zdrowy styl życia.
Powszechne, ale rzadko diagnozowane zaburzenie snu przyczynia się do rozwoju demencji, szczególnie u kobiet.
Umożliwiające aktywność stanowiska pracy z walking pade, rowerem, stepperem i/lub biurkiem do pracy na stojąco to skuteczne strategie na skrócenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej i poprawę funkcji poznawczych. Długotrwałe siedzenie w pracy lub w domu zaś zwiększa ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób, którym można zapobiec.
Już krótkie wprowadzenie do praktykowania uważności pomaga ludziom radzić sobie z bólem fizycznym i negatywnymi emocjami. Skutek uważności był tak wyraźny, że nawet gdy uczestnicy byli poddawani działaniu wysokiej temperatury, ich mózg reagował tak, jakby odczuwał normalne, bezbolesne ciepło.
Zdrowe serce to fundament dobrego samopoczucia i aktywnego życia. Coraz więcej osób poszukuje naturalnych sposobów wspierania układu krążenia, które mogą stać się integralną częścią codziennej profilaktyki. Zioła, od wieków cenione za swoje dobroczynne właściwości dla serca i naczyń krwionośnych, dzięki połączeniu tradycyjnej wiedzy z nowoczesnymi badaniami, oferują efektywne wsparcie dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Osoby z nadwagą częściej doświadczają objawów długiego COVID-19, ostrzegają medycy z University of East Anglia.